Czytelnia studenta / absolwenta

Odkryj swój twórczy potencjał. Czy kreatywności można się nauczyć?
na grafice żarówka wokół, której są umieszczone są napisy: elastyczność, perspektywa, ciekawość, otwartość, łączenie idei i odwaga
Kreatywność, innowacyjność, pomysłowość – słowa te, używane wymiennie, spotykamy ostatnio niezwykle często w kontekście rynku pracy. Jeszcze kilka lat wstecz kreatywny miał być artysta, osoba wykonująca pracę z pogranicza sztuki i biznesu, jak grafik, architekt czy pracownik agencji reklamowej. Obecnie niezależnie od branży słychać zachęty do zmiany perspektywy i poszukiwania nowych rozwiązań. W poniższym artykule poznasz kilka wskazówek, jak to zrobić.
kreatywność | rozwój osobisty | innowacyjność
Model Kompetencji Zawodowych
Kompetencje to wypadkowa wiedzy, umiejętności i postaw – zdolności, predyspozycje osobowościowe, psychospołeczne oraz poznawcze. Odpowiednio ukształtowane kompetencje zawodowe pozwalają pracownikom realizować zadania zawodowe na wymaganym poziomie.
Model kompetencyjny to zbiór kompetencji szczególnie istotnych dla funkcjonowania danej firmy lub organizacji, która go wypracowała i stosuje. Modele kompetencyjne różnych firm mogą różnić się między sobą doborem kompetencji kluczowych, jednak zasada ich funkcjonowania pozostaje taka sama.
kompetencje zawodowe | model kompetencyjny | rozwój
Metafora w wyborze ścieżki zawodowej
na grafice rozrysowana mapa marzeń – wypisane cele w ramach kategorii bogactwo, droga życiowa, miłość, rodzina, dom, społeczność
Co chcę robić w życiu? Co jest moim celem? Gdzie chcę pracować? Na te pytania prędzej czy później musi sobie odpowiedzieć każdy z nas. Oczywiście dobrze jest, jeśli mamy jasno sprecyzowane zainteresowania lub wyraźne talenty, które są dla nas podpowiedzią w decyzjach zawodowych. Jednak często zdarzają się sytuacje, gdy nasza przyszłość zawodowa wydaje nam się mało klarowna, niepewna i nie wiemy, od czego zacząć by odkryć to, co chcemy robić w życiu.
cel | wybór ścieżki zawodowej | planowanie kariery
Wszystkie puzzle na swoim miejscu
na grafice ręka trzymająca element układanki i dokładająca go do pozostałych trzech puzzli
Nasze życie jest jedną wielką układanką składającą się z wielu różnych elementów – są to m.in. nasze relacje z rodziną, przyjaciółmi, znajomymi, miłość, hobby czy praca. Abyśmy byli w pełni usatysfakcjonowani z tego, jak żyjemy, ważne jest, by w każdej z tych sfer czuć się komfortowo i bezpiecznie. Czasem jednak niedobory w jednym obszarze rekompensujemy, oddając się innym częściom naszego życia w większym stopniu. Tym, co istotne, jest zachowanie odpowiedniego balansu.
Dziś postaram się odpowiedzieć na pytanie, co wpływa na poziom naszego zadowolenia z wykonywanej pracy i dlaczego tak ważne dla odczuwanej przez nas satysfakcji jest, by w naszym życiu zawodowym wszystkie puzzle trafiły tam, gdzie powinny.
predyspozycje | kompetencje | satysfakcja z pracy | dopasowanie | motywacja
Jak cię widzą, tak cię piszą! O sile personal brandingu
na zdjęciu mężczyzna trzymający telefon komórkowy, nad nim pojawia się dymek z 5 gwiazdkami
Dla wielu z nas istotne jest, jak jesteśmy postrzegani przez innych. Nie inaczej sprawa wygląda w przypadku naszej kariery zawodowej. W oczach potencjalnych pracodawców chcemy jawić się jako profesjonaliści sumiennie i kompetentnie podchodzący do powierzanych nam obowiązków. Jak zatem sprawić, by nasza marka osobista mówiła sama za siebie?
zainteresowania zawodowe | preferencje zawodowe
Przeznaczenie? Rozpoznaj zainteresowania zawodowe
na zdjęciu promienie słońca prześwitujące przez chmury
Niektórzy po prostu to czują, inni analizują swoje dotychczasowe doświadczenia, a są też osoby, które sięgają po testy psychologiczne. Jest wiele możliwości, aby trafnie określić swoje predyspozycje i preferencje zawodowe. Mając adekwatny obraz samego siebie, łatwiej wybrać odpowiedni dla siebie kierunek rozwoju zawodowego.
zainteresowania zawodowe | preferencje zawodowe
Pracuj nad sobą, czyli 10 sposobów jak radzić sobie z błędami
na zdjęciu przewrócony kubek i rozlana kawa na dokumentach
Dzięki temu artykułowi poznasz różne metody radzenia sobie z błędami, porażkami, potknięciami. Artykuł uczy, jak zdrowo do nich podchodzić i jak się na nich uczyć, patrzeć z innej perspektywy, dzięki czemu możemy się rozwijać i czerpać z życia więcej radości.
błędy | porażki | wyzwania
Chcesz, żeby ludzie od ciebie nie uciekli? – zmień komunikację
na zdjęciu ta sama kobieta w dwóch pozycjach - krzycząca i słuchająca
Często nie rozumiemy, dlaczego dana osoba się od nas odsuwa, nie chce z nami przebywać, rozmawiać, wycofuje się, boi, a może też nas atakuje. Zdarza się, że nawet, gdy ktoś nam powie: „nie zamykaj się tak w sobie”, „nie złość się tyle”, „bądź milsza dla koleżanki”, „czasem posłuchaj, co mówią inni”, nie chcemy przyjąć do wiadomości konstruktywnej krytyki, wskazówki, że to w nas leży przyczyna naszych trudniejszych kontaktów w rodzinie, pracy, na studiach itd.

Artykuł zapozna cię z zrachowaniami, które stanowią bariery w komunikacji i zrażają do siebie ludzi. Dzięki ich poznaniu również ty będziesz mógł bardziej świadomie podchodzić do rozmowy z inną osobą i kształtować swoje zachowania w tym procesie.
kompetencje miękkie | komunikacja | relacje
Akceptuj i działaj, czyli 15 skutecznych metod radzenia sobie ze stresem i emocjami
na zdjęciu kobieta siedząca na pomoście w pozycji do medytacji
Stres towarzyszy nam w codziennych życiu, także pandemia i koronawirus przyczyniły się do nasilenia naszych stanów emocjonalnych, więc warto poznać różne techniki i pracować nad zmianami swojego stylu życia, by czerpać z niego jak najwięcej radości, żyć w równowadze, zachowując spokój w trudnych chwilach. Dzięki temu artykułowi poznasz różne metody radzenia sobie ze stresem i emocjami.
stres | styl życia | emocje
10 kroków od gadania do rozmawiania
na zdjęciu mężczyzna i kobieta, siedzący w fotelach przy stoliku, prowadzący ożywioną rozmowę
Artykuł przedstawia proces komunikacji, by łatwiej było nam porozumieć się z otoczeniem. Pozwala zrozumieć, ze każdy z nas jest inny, ma inne potrzeby, oczekiwania, wyznaje inne wartości, a mimo to, jeśli chcemy możemy porozumieć się z drugim człowiekiem rozwijając empatię, elastyczność, umiejętność mówienia, słuchania itd.
kompetencje miękkie | komunikacja | relacje
Żyj odważnie, czyli 10 sposobów, jak przejść przez zmiany
na zdjęciu ujęcie wody płynącej wartkim strumieniem po kamieniach
„Jedyną stałą rzeczą w życiu jest zmiana”. Te słowa wypowiedział Heraklit z Efezu, który był greckim filozofem żyjącym w czasach p.n.e. pasjonującym się koncepcją zmiany jako centralnego elementu świata. W tym artykule dowiesz się, jak przygotować się i przejść przez zmiany.
zmiana | odwaga
Negocjacje warunków w przyszłym miejscu pracy
na zdjęciu dwie kobiety w eleganckich strojach przeglądające dokument
Negocjacje warunków zatrudnienia należą do trudniejszych momentów procesu rekrutacji. Możesz nie mieć pewności, jak duża jest konkurencja na danym etapie procesu rekrutacyjnego i jak Ty plasujesz się pośród innych kandydatów. Najprawdopodobniej nie wiesz, jak wygląda praca w tym zespole, a może nawet przedsiębiorstwie lub branży.

Wskazujemy kilka elementów, które mogą okazać się pomocne podczas rozmów o warunkach w nowym miejscu pracy.
rekrutacja | rozmowa kwalifikacyjna | wynagrodzenie
Zainteresowania w CV
na zdjęciu ręce osoby robiącej na drutach
Po co interests w CV? To pytanie często zadawane przez studentów podczas spotkań z doradcą zawodowym. I rzeczywiście, na pierwszy rzut oka założenie, zgodnie z którym przyszły pracodawca powinien interesować się tylko naszymi kwalifikacjami, ma sens. Niemniej o tym, jakimi jesteśmy pracownikami decyduje nie tylko to co potrafimy i jaką posiadamy wiedzę, ale też to jakimi jesteśmy ludźmi.
CV | kompetencje | zainteresowania
Rektutacyjny bon-ton
na zdjęciu sześć osób w garniturach podczas oficjalnego spotkania biznesowego
W sytuacjach formalnych, jaką niewątpliwie jest, np. rozmowa o pracę, obowiązują bardzo ściśle określone i jasno wytyczone zasady, których nieznajomość, albo też świadome niestosowanie powoduje uszczerbek na naszym profesjonalnym wizerunku.
rekrutacja | rozmowa kwalifikacyjna
Kwalifikacje a kompetencje zawodowe
na zdjęciu kobieta siedząca przy stole i robiąca notatki
"Są dwa rodzaje wiedzy: kiedy posiadamy wiedzę w jakimś przedmiocie lub wiemy, gdzie znaleźć potrzebne informacje." Cytat Johnsona dobrze obrazuje jedną z podstawowych dychotomii istotną dla współczesnych specjalistów do zarządzania zasobami ludzkimi: qualifications -competences.
kwalifikacje | kompetencje | rozwój zawodowy