Akceptuj i działaj, czyli 15 skutecznych metod radzenia sobie ze stresem i emocjami
Izabela Rutkowska, doradca kariery i trener, Biuro Karier Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu
tres | styl życia | emocje
na zdjęciu kobieta siedząca na pomoście w pozycji do medytacji


Download PDF




Czasy pandemii są dla nas wszystkich wyzwaniem, nagłym i nieoczekiwanym. Wywołuje ona u nas różne emocje – smutek, frustrację, złość, gniew itp., więc przychodzi się nam zmierzyć nie tylko z realnym zagrożeniem, ale też z naszym podejściem i nastawieniem do ograniczeń oraz zmian w funkcjonowaniu. Aby Ci to ułatwić przygotowałam skuteczne metody radzenia sobie ze stresem i przykrymi emocjami.

Oczywiście, w dużej mierze to, jak się czujemy zależy od nas, tzn. jak reagujemy na daną sytuację, czy uznajemy ją dla nas za stresującą czy też nie. Niewątpliwie jednak u większości z nas pojawiły się różne obawy, lęki, zmartwienia dot. różnych obszarów naszego życia, np. obawy przed chorobą, która może dotknąć nas czy bliskich, osobno spędzone święta, a może ktoś dla nas ważny przebywa teraz w innym kraju, obawa przed utratą źródła utrzymania czy nauką zdalną w domu albo spędzaniem więcej czasu z bliskimi. To, co dla jednej osoby będzie wywoływało duże emocje i będzie stresujące, dla kogoś innego nie będzie miało większego znaczenia.

Warto także zauważyć, że pandemia koronawirusa zastała każdego z nas już w jakiejś określonej sytuacji lub kondycji psychicznej. Niektórzy z nas byli w tym czasie spokojni i mieli wszystko poukładane. Inni, gdy pojawiła się epidemia, byli w trudniejszych sytuacjach, jak rozstanie, problemy finansowe czy rodzinne, utrata pracy itd. A jeszcze inni mieli fantastyczne plany, które się nie ziściły, np. ślub, podjęcie praktyki czy pracy na wakacje w zagranicznym hotelu, a może super wycieczka do egzotycznego kraju ze znajomymi. Gdy pojawił się koronawirus niektórzy czuli się psychicznie stabilni, zadowoleni, prowadzący zdrowy tryb życia. Inni już wtedy borykali się ze stanami lękowymi czy depresją.

1. AKCEPTUJ RZECZYWISTOŚĆ
Są rzeczy, na które mamy wpływ i takie na które tego wpływu nie mamy. Cała mądrość polega na tym, by odróżnić jedno od drugiego i działać w zakresie, w którym coś możemy zmienić. To ważna umiejętność, byśmy pogodzili się z tym, że na pewne rzeczy nie mamy wpływu, np. musiałem zamknąć kawiarnię, bo takie jest zarządzenie czy uczę się zdalnie, bo odwołano stacjonarne zajęcia na uczelni. Nie mam na to wpływu! Zadaj sobie pytanie: „na co mam wpływ?” Może na to, że mając kawiarnię, będziesz sprzedawał wypieki i kawę na wynos. Będziesz tak organizował sobie naukę, że pomimo pracy zdalnej, dobrze przygotujesz się do egzaminu.

2.POSTAW SOBIE CEL
Kiedyś usłyszałam „życie bez celu, to życie bez sensu”. I faktycznie, żyjemy dzięki temu, że coś pcha nas do przodu, a w zasadzie to sami się pchamy. Zastanów się, jak wykorzystać czas w domu, kim chcesz być zawodowo, nad czym w sobie chcesz popracować? Może celem będzie odkładana wciąż ciekawa książka albo nauka języka. Internet daje wiele możliwości dokształcania się. Wykorzystaj to! Zastanów się, dokąd zmierzasz i co chcesz osiągnąć?

3. PLANUJ DZIEŃ
W przeciwnym razie rozmyją się twoje zamiary, a wieczorem będziesz sfrustrowany, że dziś nie zrobiłeś nic ciekawego, bo wstałeś o 12, choć zamierzałeś o 8. Potem nie mogłeś się już ogarnąć, i tak resztę dnia spędziłeś siedząc w Internecie i mediach społecznościowych bez większej potrzeby. Najlepiej zaplanuj sobie kolejny dzień wcześniej. Wprowadź stały rytm dnia, taki jak sprzed pandemii. Wstawaj o stałej porze, wymyj się, zjedz śniadanie i przebierz. Wtedy poczujesz, że to normalny dzień, z tą różnicą, że pracujesz lub uczysz się w domu. Potem zrób to, co na dziś zaplanowałeś, pamiętając także o odpoczynku. I tak do końca dnia, byś również o stałej porze poszedł spać.

4. NASTAW SIĘ POZYTYWNIE
Myśl pozytywnie, nie dawaj się zarażać marudzeniem, narzekaniem, że nie możesz ze znajomymi wyjść do kina czy na imprezę, i gadaniu, że świat jest beznadziejny i nic nie ma sensu. Nie słuchaj takich rzeczy! Ogranicz też słuchanie i oglądanie newsów na temat epidemii do minimum. Omijaj fake newsy. Szukaj zamienników w postaci osób, z którymi możesz porozmawiać na przyjemne tematy. Posłuchaj rozluźniającej muzyki, przeczytaj pozytywną sentencję, obejrzyj śmieszny filmik na poprawę humoru, bo śmiech to zdrowie!

5. MIEJ PASJE
Jasne, są takie pasje, które można realizować jedynie poza domem, np. jazda na nartach, pływanie czy wędkowanie. Jednak mnóstwo innych możesz robić w domu, a i kreatywność nie zna granic. Zarówno w Internecie, jak i TV można zobaczyć filmiki nagrywane przez sportowców czy pasjonatów różnych sportów pokazujące śmieszne sytuacje, jak np. surfera, który na desce pływa po niebieskich ręcznikach wyobrażając sobie, że to ocean. Realizuj pasje w domu! Wykorzystaj też możliwości nowoczesnych technologii np. do zwiedzania online muzeów, miast itp. Dobra książka, muzyka, układanie puzzli, szydełkowanie, gotowanie. Co kogo kręci!

6. ODDYCHAJ
To jedna z bezwiednych a jednocześnie kontrolowanych przez nas umiejętności. Oddychamy, bo musimy, tak jesteśmy skonstruowani, a jednak w dużej mierze mamy wpływ na jakość tego oddechu. Oddychanie głębokie (przeponowo) dotlenia nasz mózg i ciało, obniża ciśnienie krwi i tętno. Skup się na oddechu, poczuj go w sobie, a zobaczysz, że nawet kilka minut takiego oddychania sprawi, że poczujesz się błogo.

7. WYPROWADŹ SIĘ
Choć spacerów nie należy obecnie nadużywać, to jednak dla zdrowia psychicznego i fizycznego warto się przewietrzyć, najlepiej z dala od ludzi i samochodów. Warto wybrać park lub las, a w nim podziwiać naturę, bo kontakt z nią uspokaja i koi nerwy, a przy okazji możesz obserwować małe cuda każdego dnia i posłuchać śpiewu ptaków.

8. ĆWICZ
Są wśród nas tacy, którzy tęsknią za sportem na świeżym powietrzu. Pamiętaj, że możesz też ćwiczyć w domu. Youtube na pewno w tym pomoże. Wystarczą chęci i kawałek wolnej przestrzeni. Najważniejszy jest ten pierwszy krok – zacząć, nawet te 5 minut dziennie. W ładny dzień ćwicz na balkonie lub w ogrodzie.

9. ZDROWO SIĘ ODŻYWIAJ
tak więcej przebywasz w domu, a skoro już w nim jesteś, to czasem zamiast leżenia na kanapie, możesz ugotować coś smacznego i zdrowego, a przy okazji się poruszasz i nauczysz robienia nowych potraw, czym w przyszłości możesz zaskoczyć znajomych i rodzinę. Pamiętaj też o głównych zasadach – pij dużo płynów, szczególnie wody, jedz regularnie i jedz dużo warzyw. Unikaj jedzenia typu fast food i wysoko przetworzonego.

10. WYKORZYSTAJ ARTTERAPIĘ
Być może nawet nie wiesz, że to co robisz, można w pewnym sensie tak nazwać. W artterapii mamy bogactwo różnych metod. Takie, które polecam w domu to muzyka, taniec czy kolorowanki. Wybierz muzykę, która cię relaksuje i czujesz się dobrze. Może być spokojna, jeśli chcesz się odprężyć lub pobudzająca, jeśli chcesz nabrać energii, a do tego tańcz, sprzątając, gotując lub w ramach ćwiczeń. Koloruj, bo to również odpręża. Możesz kupić książeczkę z kolorowankami i kredki. Poczuj się jak dziecko! Zbliż się wirtualnie do kultury i sztuki.

11. PRZEBYWAJ Z LUDŹMI
Wirtualnie lub telefonicznie. To bardzo ważne, by kontaktować się z bliskimi i ważnymi dla ciebie osobami. Macie obustronną korzyść, każdemu z was raźniej i zwiększa się poczucie bezpieczeństwa oraz świadomość, że ta sytuacja dotyczy nas wszystkich. Nowoczesne technologie dają mnóstwo możliwości, więc nie ograniczaj się tylko do pisania smsów czy na portalach społecznościowych. Zadzwoń i porozmawiaj, bo głos i widok kogoś bliskiego nawet na odległość jest bardzo cenne, zwłaszcza dla tych, którzy teraz czują się samotni. Warto zadbać także o relacje z innymi domownikami. Zaproś do wspólnej gry lub obejrzenia filmu.

12. POMAGAJ INNYM
W takich sytuacjach często chcemy czuć się potrzebni, więc nie zamykaj się w domu, zwłaszcza, gdy czujesz się bardziej odizolowany od innych. Wyjdź do ludzi. Może w jakimś miejscu potrzebni są wolontariusze, którzy pomagają osobom walczącym na pierwszej linii frontu. A może bliżej, obok mieszka starsza osoba, która potrzebuje chwili rozmowy, uśmiechu czy pomocy w zrobieniu zakupów. Zbierz się na odwagę!

13. RELAKSUJ SIĘ
Jeśli umiesz już prawidłowo oddychać, to naucz się być tu i teraz, zanurz się w chwili obecnej. Zauważ o czym myślisz, co czujesz, poczuj doznania fizyczne i swoje emocje. Pozwól emocjom i myślom być takimi, jakie są, po czym pozwól im odejść. Skup się na otaczającej cię rzeczywistości. Jakie dźwięki słyszysz za oknem? Czy widzisz ptaka na drzewie? Jak pachnie jabłko? A może relaksacyjna kąpiel przy miłej muzyce i świecach? W ten sposób pogłębiasz też swoją duchowość i stajesz się osobą bardziej świadomą.

14. WIZUALIZUJ
Przenieś się w głowie w ulubione miejsce, np. nad jezioro lub na łąkę, poczuj, że tam jesteś, dotykasz kwiatów. Wizualizuj sobie różne sytuacje i miejsca, w których byłeś lub chcesz być. Ta umiejętność przyda ci się w takich momentach, gdy czujesz, że opanowuje cię stres, wpadasz w panikę lub masz ważną rzecz do wykonania.

15. BĄDŹ BLIŻEJ NATURY
Była mowa o spacerach i sporcie, ale warto podkreślić jeszcze raz, jak ważna jest dla nas natura i jej obserwowanie. Kontakt z nią daje nam wewnętrzny spokój. Możesz przytulić się do drzewa, słuchać śpiewu ptaków, wdychać świeże powietrze wolne od spalin, wystawić twarz do słońca i poczuć ciepłe promienie, a przy okazji zyskasz witaminę D. Jeśli masz zwierzęta domowe, baw się z nimi i je przytulaj, bo udowodnione, że takie zachowania poprawiają nastrój. Wykorzystaj Internet, by oglądać piękne krajobrazy lub obejrzeć zachód słońca nad morzem.

Pamiętaj!
  1. Pogódź się z tym, że nie na wszystko masz wpływ.
  2. Zastanów się, dokąd zmierzasz i co chcesz osiągnąć?
  3. Wprowadź stały rytm dnia, taki jak sprzed pandemii.
  4. Otocz się pozytywnymi rzeczami.
  5. Realizuj pasje w domu.
  6. Skup się na oddechu.
  7. Dla zdrowia psychicznego i fizycznego warto się przewietrzyć.
  8. Najważniejszy jest ten pierwszy krok – zacząć ćwiczyć, nawet 5 minut dziennie.
  9. Ugotuj sobie coś smacznego i zdrowego.
  10. Wybierz muzykę, która cię relaksuje.
  11. Zadbaj o relacje z najbliższymi.
  12. Działaj! Uszczęśliwisz kogoś i siebie.
  13. Skup się na otaczającej cię rzeczywistości.
  14. Wizualizuj sobie różne przyjemne sytuacje i miejsca.
  15. Otocz się naturą.

Spróbuj różnych metod, by poradzić sobie ze stresem. Możesz łączyć wiele z nich w różne kombinacje. Nie oceniaj ich pochopnie. Otwórz się na nowe opcje, wszystko będzie lepsze od siedzenia z założonymi rękoma i mówienia sobie, że mnie już nic nie pomoże. Dla każdego w różnych sytuacjach pomocna będzie inna metoda. Znajdź swoją własną drogę do osiągnięcia emocjonalnej równowagi.