Students / alumni reading room

Odkryj swój twórczy potencjał. Czy kreatywności można się nauczyć?
Kreatywność, innowacyjność, pomysłowość – słowa te, używane wymiennie, spotykamy ostatnio niezwykle często w kontekście rynku pracy. Jeszcze kilka lat wstecz kreatywny miał być artysta, osoba wykonująca pracę z pogranicza sztuki i biznesu, jak grafik, architekt czy pracownik agencji reklamowej. Obecnie niezależnie od branży słychać zachęty do zmiany perspektywy i poszukiwania nowych rozwiązań. W poniższym artykule poznasz kilka wskazówek, jak to zrobić.
kreatywność | rozwój osobisty | innowacyjność
Model of Professional Competences
Competence is a resultant of knowledge, skills and attitudes. Competences developed in a proper way allow employees to realize professional tasks on required level.
A competency model is a set of competencies particularly relevant to the functioning of a particular company or organization that has developed and applies it. Competency models of different companies may differ in the selection of key competencies, but the principle of their operation remains the same.
professional competences | competency model | professional development
Metafora w wyborze ścieżki zawodowej
Co chcę robić w życiu? Co jest moim celem? Gdzie chcę pracować? Na te pytania prędzej czy później musi sobie odpowiedzieć każdy z nas. Oczywiście dobrze jest, jeśli mamy jasno sprecyzowane zainteresowania lub wyraźne talenty, które są dla nas podpowiedzią w decyzjach zawodowych. Jednak często zdarzają się sytuacje, gdy nasza przyszłość zawodowa wydaje nam się mało klarowna, niepewna i nie wiemy, od czego zacząć by odkryć to, co chcemy robić w życiu.
cel | wybór ścieżki zawodowej | planowanie kariery
Wszystkie puzzle na swoim miejscu
Nasze życie jest jedną wielką układanką składającą się z wielu różnych elementów – są to m.in. nasze relacje z rodziną, przyjaciółmi, znajomymi, miłość, hobby czy praca. Abyśmy byli w pełni usatysfakcjonowani z tego, jak żyjemy, ważne jest, by w każdej z tych sfer czuć się komfortowo i bezpiecznie. Czasem jednak niedobory w jednym obszarze rekompensujemy, oddając się innym częściom naszego życia w większym stopniu. Tym, co istotne, jest zachowanie odpowiedniego balansu.
Dziś postaram się odpowiedzieć na pytanie, co wpływa na poziom naszego zadowolenia z wykonywanej pracy i dlaczego tak ważne dla odczuwanej przez nas satysfakcji jest, by w naszym życiu zawodowym wszystkie puzzle trafiły tam, gdzie powinny.
predyspozycje | kompetencje | satysfakcja z pracy | dopasowanie | motywacja
Jak cię widzą, tak cię piszą! O sile personal brandingu
Dla wielu z nas istotne jest, jak jesteśmy postrzegani przez innych. Nie inaczej sprawa wygląda w przypadku naszej kariery zawodowej. W oczach potencjalnych pracodawców chcemy jawić się jako profesjonaliści sumiennie i kompetentnie podchodzący do powierzanych nam obowiązków. Jak zatem sprawić, by nasza marka osobista mówiła sama za siebie?
zainteresowania zawodowe | preferencje zawodowe
Przeznaczenie? Rozpoznaj zainteresowania zawodowe
Niektórzy po prostu to czują, inni analizują swoje dotychczasowe doświadczenia, a są też osoby, które sięgają po testy psychologiczne. Jest wiele możliwości, aby trafnie określić swoje predyspozycje i preferencje zawodowe. Mając adekwatny obraz samego siebie, łatwiej wybrać odpowiedni dla siebie kierunek rozwoju zawodowego.
zainteresowania zawodowe | preferencje zawodowe
Pracuj nad sobą, czyli 10 sposobów jak radzić sobie z błędami
Dzięki temu artykułowi poznasz różne metody radzenia sobie z błędami, porażkami, potknięciami. Artykuł uczy, jak zdrowo do nich podchodzić i jak się na nich uczyć, patrzeć z innej perspektywy, dzięki czemu możemy się rozwijać i czerpać z życia więcej radości.
błędy | porażki | wyzwania
Chcesz, żeby ludzie od ciebie nie uciekli? – zmień komunikację
Często nie rozumiemy, dlaczego dana osoba się od nas odsuwa, nie chce z nami przebywać, rozmawiać, wycofuje się, boi, a może też nas atakuje. Zdarza się, że nawet, gdy ktoś nam powie: „nie zamykaj się tak w sobie”, „nie złość się tyle”, „bądź milsza dla koleżanki”, „czasem posłuchaj, co mówią inni”, nie chcemy przyjąć do wiadomości konstruktywnej krytyki, wskazówki, że to w nas leży przyczyna naszych trudniejszych kontaktów w rodzinie, pracy, na studiach itd.

Artykuł zapozna cię z zrachowaniami, które stanowią bariery w komunikacji i zrażają do siebie ludzi. Dzięki ich poznaniu również ty będziesz mógł bardziej świadomie podchodzić do rozmowy z inną osobą i kształtować swoje zachowania w tym procesie.
kompetencje miękkie | komunikacja | relacje
Akceptuj i działaj, czyli 15 skutecznych metod radzenia sobie ze stresem i emocjami
Stres towarzyszy nam w codziennych życiu, także pandemia i koronawirus przyczyniły się do nasilenia naszych stanów emocjonalnych, więc warto poznać różne techniki i pracować nad zmianami swojego stylu życia, by czerpać z niego jak najwięcej radości, żyć w równowadze, zachowując spokój w trudnych chwilach. Dzięki temu artykułowi poznasz różne metody radzenia sobie ze stresem i emocjami.
stres | styl życia | emocje
10 kroków od gadania do rozmawiania
Artykuł przedstawia proces komunikacji, by łatwiej było nam porozumieć się z otoczeniem. Pozwala zrozumieć, ze każdy z nas jest inny, ma inne potrzeby, oczekiwania, wyznaje inne wartości, a mimo to, jeśli chcemy możemy porozumieć się z drugim człowiekiem rozwijając empatię, elastyczność, umiejętność mówienia, słuchania itd.
kompetencje miękkie | komunikacja | relacje
Żyj odważnie, czyli 10 sposobów, jak przejść przez zmiany
„Jedyną stałą rzeczą w życiu jest zmiana”. Te słowa wypowiedział Heraklit z Efezu, który był greckim filozofem żyjącym w czasach p.n.e. pasjonującym się koncepcją zmiany jako centralnego elementu świata. W tym artykule dowiesz się, jak przygotować się i przejść przez zmiany.
zmiana | odwaga
Negocjacje warunków w przyszłym miejscu pracy
Negocjacje warunków zatrudnienia należą do trudniejszych momentów procesu rekrutacji. Możesz nie mieć pewności, jak duża jest konkurencja na danym etapie procesu rekrutacyjnego i jak Ty plasujesz się pośród innych kandydatów. Najprawdopodobniej nie wiesz, jak wygląda praca w tym zespole, a może nawet przedsiębiorstwie lub branży.

Wskazujemy kilka elementów, które mogą okazać się pomocne podczas rozmów o warunkach w nowym miejscu pracy.
rekrutacja | rozmowa kwalifikacyjna | wynagrodzenie
Interests in the CV
Po co interests w CV? To pytanie często zadawane przez studentów podczas spotkań z doradcą zawodowym. I rzeczywiście, na pierwszy rzut oka założenie, zgodnie z którym przyszły pracodawca powinien interesować się tylko naszymi kwalifikacjami, ma sens. Niemniej o tym, jakimi jesteśmy pracownikami decyduje nie tylko to co potrafimy i jaką posiadamy wiedzę, ale też to jakimi jesteśmy ludźmi.
CV | competences | interests
Recruitment savoir-vivre
In formal situations, which definitely is a job interview, you should strictly and clearly follow defined rules, the ignorance of which, or deliberate non-application, causes damage to our professional image.
recruitment | job interview
Qualifications and professional competences
"Są dwa rodzaje wiedzy: kiedy posiadamy wiedzę w jakimś przedmiocie lub wiemy, gdzie znaleźć potrzebne informacje." Cytat Johnsona dobrze obrazuje jedną z podstawowych dychotomii istotną dla współczesnych specjalistów do zarządzania zasobami ludzkimi: qualifications -competences.
qualifications | competences | professional development